خرید چیلر

چیلر یا سرد کن (به انگلیسی: Chiller) دستگاهی است که حرارت را از مایع (معمولاً آب) بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار یا جذبی می‌زداید. این مایع می‌تواند برای خنک کاری هوا یا دستگاه‌ها (هواسازها و فن کویل‌ها) استفاده شود که معمولاً به صورت سیکل و درون یک مبدل حرارتی جریان دارد. به عنوان یک محصول جانبی مهم، حرارتی که از مایع جذب شده یا باید به محیط خارج دفع شود یا برای کارایی‌های بالاتر برای مقاصد گرمایی استفاده شود. نگرانی‌هایی در مورد طراحی و انتخاب چیلرها وجود دارد. این نگرانی‌ها شامل، کارایی، بازده، تعمیر و نگهداری، آسیب‌پذیری‌های محیطی است.

دستگاه‌های برش لیزری نیز برای خنک کردن سیستم از چیلر است. چیلر دستگاهی مستقل از دستگاه لیزر است و برای خنک کردن سورس و هد لیزر نقش بسیار مهمی دارد.

چیلرها به طور گسترده برای تهویه مطبوع تابستانی در پروژه های مسکونی، اداری-تجاری، فرهنگی-تفریحی، ورزشی، صنعتی و غیره استفاده می شوند. از از سرمایش تولید شده در چیلر می توان برای خنک کردن دستگاه ها و تجهیزات صنعتی و خنک کننده فرآیند استفاده کرد.

چیلرها از نظر ساختار و چرخه عملکرد دارای تنوع زیادی هستند و موارد و عوامل مختلفی می تواند در انتخاب یکی از انواع آن تعیین کننده باشد. با توجه به نیاز کاربر، دمای آب سرد خروجی، چیلر می‌تواند بالای صفر (برای تهویه مطبوع) یا زیر صفر (برای خنک‌سازی فرآیند و مصارف صنعتی) باشد.

چیلرهای متعارف مورد استفاده در صنعت تهویه با ظرفیت هایی بین ۱۵ تا ۲۰۰۰ تن تبرید موجود هستند و برخی از سازندگان توانایی تولید چیلرهایی تا ظرفیت ۵۲۰۰ تن تبرید را نیز دارند. در ظرفیت های کمتر از ۱۵ تن تبرید معمولا از واژه مینی چیلر استفاده می شود.

نحوه کارکرد چیلر چگونه است؟

عملکرد چیلر بر اساس سیکل تبرید سیکل تبرید تراکمی یا جذبی است که با گرفتن گرما از سیال متوسط ​​(معمولاً آب) و انتقال آن به مبدل تجهیزات تهویه مطبوع تابستانی یا دستگاه های صنعتی، خنک کننده ایجاد می کند.

در سیکل جذبی ، تولید سرمایش بر اساس تبخیر و تراکم، تقطیر و انبساط مبرد است، طی این چهار فرآیند، گرما از سیال میانی گرفته شده و خنک‌سازی تولید می‌شود و در چرخه جذب، تولید خنک کننده بر اساس ایجاد خلاء و کاهش دمای تبخیر مبرد و استفاده از مواد جاذب برای جذب بخار مبرد است.

 

چیلر

انواع چیلر

چیلر تراکمی :

چیلرهای تراکمی به دو شکل و در ۶ مدل مختلف دسته بندی می شوند. یکی بر اساس نوع کندانسور و یکی هم بر اساس نوع کمپرسور می باشد.

1 . دسته بندی بر اساس کندانسور :

کندانسور چیلرهای تراکمی می تواند آب خنک (که به آن چیلر تراکمی آب خنک یا آبی می گویند) یا هوا خنک (که به آن چیلر تراکمی هوا خنک یا هوایی می گویند) و این دو انواع رایج ترین هستند. آنها در ساخت و ساز و صنعت استفاده می شوند.

برخی به اشتباه فکر می کنند که آب سرد یعنی چیلر آب را خنک می کند و هوای خنک یعنی چیلر هوا را خنک می کند. نه اینطور نیست. همانطور که در بالا اشاره کردیم، همه چیلرها تنها یک کار را انجام می دهند و آن خنک کردن آب است.

کندانسور بخشی از چیلر است که حرارت چیلر باید از آنجا خارج شود. وقتی توسط فن حذف می شود، آن وقت تکلیف شفاف است و هوای آزاد همیشه در دسترس است و مشکلی از این بابت نداریم. کندانسور هوا خنک در بالاترین قسمت چیلر قرار دارد و شامل لوله های مسی است که مبرد داغ و فشرده در آن حرکت می کند و چند فن هوا را در اطراف لوله ها می دمد تا دما و فشار مبرد داخل کندانسور کاهش یابد.

اگر کندانسور با هوا خنک شود، راندمان در مقایسه با آب خنک کمتر است، اما دیگر نیازی به برج خنک کننده نیست و کندانسور توسط فن های بالای دستگاه خنک می شود که باید در یک دستگاه نصب شود. فضای باز، مانند سقف، و غیره انجام داد.

اما اگر توسط آب دفع شود، آبی که بی نهایت در دسترس نیست و باید به نحوی گرمای خود را از دست بدهد تا بتواند دوباره گرمای مبرد داغ و فشرده در کندانسور را دریافت کند که برای این منظور برج خنک کننده زمانی استفاده می شود که آب کندانسور به برج می رود و پس از انتشار گرمای خود در هوای آزاد دوباره به کندانسور برمی گردد.

بنابراین کندانسور آب خنک فاقد فن بوده و از نوع پوسته و لوله (شل و تیوب) می باشد چیلر خنک کننده دارای 2 مدار آب است. یکی آب چیلر سرد است که برای مصرف کنندگان نهایی ارسال می شود و یکی آب در گردش کندانسور که به برج خنک کننده فرستاده می شود تا گرمای خود را در برج از دست بدهد و توسط پمپ برگردانده شود.

اگر کندانسور با آب خنک شود، راندمان سیستم افزایش می یابد (در مقایسه با خنک کننده هوا)، اما باید از تجهیزاتی مانند cooling Tower (برج خنک کننده) برای خنک کردن آب کندانسور استفاده می شود. چیلر آب سرد را می توان در فضاهای بسته مانند موتورخانه نصب کرد زیرا آب کندانسور با لوله کشی به برج خنک کننده ای که در فضای باز نصب شده است منتقل می شود.

2 . دسته بندی بر اساس کمپرسور :

در مجموع چهار نوع کمپرسور برای شروع سیکل و فشرده سازی مبرد وجود دارد که کمپرسور رفت و برگشتی، کمپرسور پیچ، نوع اسکرول و نوع گریز از مرکز می باشد. کمپرسور را می توان توسط یک موتور الکتریکی، موتور احتراق داخلی پیستونی، توربین گازی یا بخار و غیره به حرکت درآورد که معمولاً از موتور الکتریکی استفاده می کند.

قسمت های اصلی چیلر تراکمی :

1. کمپرسور و موتور الکتریکی محرک آن

2. مبرد (گاز فریون) چرخه، که می تواند R134A، R407C و غیره باشد.

3. شیر انبساط که وظیفه آن کاهش فشار مبرد در سیکل است.

4. مبدل حرارتی اواپراتور که گرمای سیالی را که قرار است خنک شود می گیرد و به مبرد می دهد.

5. مبدل حرارتی کندانسوری که در آن مبرد گرما را با محیط اطراف خود مبادله می کند و گرمای اضافی خود را برای تغییر فاز از حالت گازی به حالت مایع از دست می دهد.

 

چیلر

چیلر جذبی

چیلر جذبی (چیلر جذبی) یکی از موارد پرطرفدار در سیستم های تهویه مطبوع می باشد و موضوع این مقاله از شرکت تهویه مطبوع آسا می باشد، این چیلر پایه در چرخه تبرید به عنوان یک جاذب عمل می کند، دو ویژگی منحصر به فرد دارد. یکی استفاده از انرژی حرارتی به جای انرژی الکتریکی مورد استفاده در چیلرهای تراکمی و مزیت دیگر چیلر جذبی صدای کمتر به دلیل استفاده نکردن از کمپرسور است.

در سیستم‌های تهویه مطبوع، فرآیند خنک‌سازی معمولاً از طریق چرخه تراکم یا چرخه جذب، اجزای اصلی انجام می‌شود. چرخه تراکم شامل یک کمپرسور، یک کندانسور، یک شیر انبساط و یک اواپراتور است و نیروی مورد نیاز برای گردش سیال در چرخه توسط کمپرسور تامین می‌شود.

بدیهی است که برای راه اندازی کمپرسور باید از انرژی الکتریکی استفاده کرد.در شرایطی که انرژی الکتریکی در دسترس نیست یا استفاده از آن مقرون به صرفه نیست چه باید کرد؟

طراحان سیستم های تهویه مطبوع معمولاً در این شرایط از چیلرهای جذبی استفاده می کنند. برای درک بهتر تفاوت بین چیلر جذبی و چیلر تراکمی، بهتر است ابتدا به طور خلاصه عملکرد چرخه تراکم را بررسی کنید.

تقسیم چیلرهای جذبی

چیلرهای جذبی و همچنین مینی چیلر معمولاً ظرفیت سرمایش بین 100 تا 1000 تن تبرید دارند. البته برخی از شرکت های پیشرو توانسته اند به ظرفیت بیش از 3000 تن تبرید دست یابند، چیلرهای جذبی به چند روش تقسیم می شوند:

نوع مبرد و جاذب در چیلر

  • چیلر جذب آب و آمونیاک: در این چیلر، آمونیاک مبرد و آب جاذب است.
  • چیلر جذبی آب و لیتیوم بروماید: در این چیلر آب خنک کننده و لیتیوم بروماید جاذب است که بیشتر از این نوع چیلرهای جذبی در صنعت استفاده می شود.

نوع مکانیزم چیلر جذبی

  • یک کار
  • دو اثر

نوع مولد حرارت چیلر

  • آتش مستقیم
  • آب گرم
  • بخار داغ

چیلر سانتریفیوژ (چیلر گریز از مرکز)

چیلر گریز از مرکز نوعی چیلر تراکمی است. این چیلر تراکمی از کمپرسور گریز از مرکز برای تامین توان لازم برای گردش مبرد در سیکل تبرید استفاده می کند. کمپرسور گریز از مرکز نوعی کمپرسور دینامیک است. عملکرد این کمپرسور متکی بر نیروی گریز از مرکز است.

به طوری که سیال (گاز) ورودی به مرکز ملخ دوار برخورد کرده و نیروی گریز از مرکز ایجاد شده توسط ملخ گاز را به اطراف پرتاب می کند. چرخش پروانه باعث افزایش سرعت گاز و همچنین فشار آن می شود. کارایی کمپرسور گریز از مرکز به سرعت چرخش پروانه (پرانه) کمپرسور بستگی دارد.

تفاوت چیلر جذبی و چیلر تراکمی چیست ؟

اگر یک بار دیگر به ساختار دو نوع جذبی و تراکمی نگاه کنیم، اجزای متداول مانند اواپراتور، شیر انبساط و کندانسور را خواهید دید. در هر دو، چرخه تبرید از اواپراتور شروع می شود و به شیر انبساط ختم می شود.

در چیلرهای تراکمی، از کمپرسور استفاده می شود، در حالی که در چیلرهای جذبی، چندین واحد با هم کار می کنند تا عملکرد کمپرسور را انجام دهند.

از آنجایی که اساس چیلر تراکمی فشرده سازی مبرد است، از کمپرسور استفاده می کند. پس از آن، مبرد با فشار ثابت به کندانسور منتقل می شود تا دما و میعان کاهش یابد.

در چیلرهای جذبی، مجموعه جاذب، مبدل حرارتی، پمپ و ژنراتور با هم مبرد (آب) را خنک می کنند.

اینکه کدام چیلر برای ساختمان شما بهتر است به عوامل زیادی بستگی دارد. ویژگی های آب و هوا، انرژی موجود، سوخت های فسیلی، برق و غیره)، نیازهای تاسیسات و فضایی که در اختیار دارید. معیارهای دیگری که بسیار موثر است میزان بودجه و میزان تحمل ساختمان است.

چیلرهای جذبی به دلیل استفاده از قطعات بیشتر، هم از نظر مساحت زیر چیلر و هم از نظر ارتفاع به فضای بیشتری برای نصب نیاز دارند. از طرفی وزن چیلر جذبی نیز به دلیل استفاده از آب در سیستم خنک کننده آن بیشتر است. این چیلرها نیاز به تعمیر و نگهداری دقیق تری دارند.

چیلرهای جذبی را می توان فقط به صورت مرکزی نصب کرد، در حالی که چیلرهای تراکمی را می توان در چیلرهای مرکزی و مینی استفاده کرد.

 مهمترین موارد در انتخاب نوع چیلر :

اقلیم و شرایط محیطی که چیلر در آن نصب می‌گردد

ظرفیت برودتی مورد نیاز

بودجه اولیه جهت خرید چیلر

هزینه‌های تعمیرات و نگهداری چیلر

در دسترس بودن تعمیرکار و قطعات یدکی

کاربری چیلر (تهویه مطبوع، سرمایش فرآیندی، خنک‌کاری دستگاه‌ها و تجهیزات)

در دسترس بودن آب جهت خنک‌کاری کندانسور چیلر

دمای عملکردی چیلر (زیر صفر یا بالای صفر)

محدودیت فضا جهت جانمایی و نصب چیلر

امکان یا عدم امکان دسترسی به هوای آزاد

امکان یا عدم امکان تأمین برق مورد نیاز چیلر

امکان یا عدم امکان تأمین گاز مورد نیاز چیلر

وجود مولد گرمایی و امکان استفاده از سیستم CCHP

امکان یا عدم امکان نصب برج خنک‌کننده و سایر ملزومات آن

کاربرد ساختمانی انواع چیلر

در کاربرد ساختمانی، سیال خنک شده (مثلاً آب سرد) از طریق سیستم لوله کشی به مبدل های حرارتی مانند کولر و فن کویل ها برای خنک کردن ساختمان منتقل می شود و در آنجا با تبادل گرما با هوای داخل اتاق ها و سالن ها گرمای هوا را گرفته و محیط داخل ساختمان را خنک می کند.

آب سردی که گرمای هوای داخل خانه را گرفته و دوباره گرم شده است به چیلر برگردانده می شود تا دوباره خنک شود. آب خنک موجود در چیلر که برای خنک سازی به کویل (مجموعه ای از لوله های سیم پیچ) فن کویل و کولر پمپ می شود، در داخل کویل به گردش در می آید و یک فن با هدایت جریان هوا به اطراف کویل باعث می شود تا دما نزول کردن هوا جریان دارد.

این در حالی است که سطح سرد لوله های کویل باعث تبخیر بخار آب موجود در هوا در سطح لوله ها شده و منجر به کاهش رطوبت هوا می شود. برای مثال در شکل زیر تجهیزات واقع در موتورخانه و فن کویل های واقع در هر طبقه ساختمان به صورت شماتیک نشان داده شده است.

فن کویل فقط یک مبدل حرارتی هوا به آب است. با جریان آب سرد در لوله های کویل مسی، گرمای هوا به سرعت به آب سرد منتقل می شود (مس دارای ضریب انتقال حرارت بسیار بالایی است) و هوای ساختمان خنک می شود.

مزیت بزرگ این سیستم این است که هر فن کویل در هر اتاق دارای یک کنترلر است که هر فرد در اتاق خود می تواند آن را خاموش کرده و فن کویل اتاق خود را بدون تاثیر روی سایر فن کویل ها روشن کند و همچنین دمای آن را به هر مقدار دلخواه تنظیم کند. تمام این فن کویل ها در تمام واحدهای ساختمانی فقط به یک چیلر متصل می شوند.

از دیگر مزایای چیلر در کنار فن کویل ها این است که ساختمان دیگر نیازی به وسایل گرمایشی مانند رادیاتور، گرمایش از کف و یا گرمایش از کف و … ندارد و از همان فن کویل ها برای گرمایش به بهترین شکل ممکن استفاده می شود،فقط کافی است آبگرم ساختمان را به آن وصل کنید.

حالا اگر بخواهیم هوای یک سالن بزرگ (مثل سالن سینما، سالن عروسی، سالن کنفرانس و …) یا سوله را خنک یا گرم کنیم، فن کویل نمی تواند پاسخگوی نیاز باشد و باید از آن استفاده کنیم. یک دستگاه تهویه مطبوع مطابق شکل زیر کولر گازی شباهت زیادی به فن کویل اما در سایز بسیار بزرگتر دارد که حجم زیادی از هوا را خنک یا گرم کرده و با کانال کشی در کل سالن یا سوله پخش می کند. برای گرم کردن، درست مانند فن کویل ها، کافی است آب گرم داخل کویل جریان یابد.

کاربرد صنعتی انواع چیلر

در کاربرد صنعتی، سیال خنک شده در چیلر به مدار خنک کننده دستگاه صنعتی فرستاده می شود و برای خنک سازی استفاده می شود. به عنوان مثال برای خنک کردن محلول 20 درصد اسید سولفوریک در کارخانه از مبدل حرارتی استفاده می شود که از یک طرف اسید سولفوریک وارد و از طرف دیگر آب در دستگاه چیلر خنک می شود که حاصل تبادل حرارت بین سولفوریک است، اسید و آب سرد گرما از اسید به آب منتقل می شود. مبدل حرارتی می تواند از نوع پوسته ای و لوله ای یا از نوع صفحه ای و … باشد که کاربرد چیلرها در صنعت بسیار گسترده است و به عنوان مثال می توان به انواع چیلر ماشین های تزریق پلاستیک و یا صنایع شیمیایی و … اشاره کرد. که با همان اصولی که گفتیم و فقط آب خنک کار می کنند. بعلاوه نوع صنعتی آن دارای آپشن های ویژه ای است تا بتواند 365 روز سال بدون وقفه کار کند.

تابلو برق :

یکی از مهمترین قسمت های چیلر تابلو برق است که نقش مهم و اساسی در طول عمر و کیفیت عملکرد دستگاه دارد. با توجه به نوع و کاربرد و ظرفیت چیلر، تابلو برق می‌تواند اندازه‌ها، مشخصات و ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد.

عملکردهای اصلی تابلو برق در دستگاه چیلر عبارتند از:

حفاظت از انواع الکتروموتورها مانند کمپرسورها، فن‌ها، پمپ‌ها و … .

فرمان قطع و وصل و مدیریت عملکرد چیلر.

کنترل ظرفیت برودتی و کاهش مصرف انرژی.

چیلر

روش اندازه گیری مصرف برق :

همیشه قبل از خرید چیلر از سازنده بخواهید با توجه به شرایط پروژه و اقلیم منطقه، کاربری و طراحی دستگاه، برق ورودی دستگاه را در اختیار شما قرار دهد. این مطمئن ترین راه برای محاسبه هزینه های برق است.

برای تخمین توان الکتریکی چیلر باید توان مصرفی کل قطعات الکتریکی را محاسبه کرد که عبارتند از کمپرسور (به عنوان مهمترین مصرف کننده)، موتور فن (در چیلر هوا خنک، فن کندانسور). موتور و در چیلر آب خنک، خنک کننده فن برج) و پمپ اواپراتور.

مهمترین عامل در افزایش راندمان و عمر مفید چیلر کیفیت تعمیرات و نگهداری آن است. عدم توجه به نگهداری و تعمیرات منظم و به موقع باعث کاهش راندمان و ایجاد مشکلات و ضررهای مالی می شود.

در مورد تعمیر و نگهداری چیلر، چهار مرحله زیر باید در نظر گرفته شود:

1 . آماده سازی و تنظیم شرایط در ابتدای فصل.

2 .  کنترل و نگهداری و مدیریت چیلر در حین کار.

3 .  اقدامات در پایان فصل و خارج از سرویس چیلر.

4 .  تعمیر یا تعویض قطعات معیوب هنگامی که چیلر خاموش است.

 کم مصرف ترین چیلر کدام است؟

از آنجایی که چیلر تراکمی از انرژی الکتریکی برای تمام مراحل استفاده می کند، مصرف برق آن بیشتر است. در عوض، چیلر جذبی از انرژی فسیلی در چرخه تبرید خود استفاده می کند.

چیلر تراکمی به دلیل قیمت بالا و شرایط سخت آماده سازی، عموماً از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه تر است. مگر اینکه به منبع انرژی تلف شده دسترسی داشته باشید.

برای دریافت مشاوره و خرید چیلر با متخصصین گروه مهندسی پایا توسعه با شماره های 02188192933 و 88192936 تماس بگیرید.